Шанхай, с Бунд в долната част на картината. BigPixel
Гигапикселните изображения ви позволяват да увеличите всички части на снимката, за да я видите в удивителни подробности, а последният от китайската фирма BigPixel със сигурност не е изключение.
Показвайки китайския град Шанхай и заснет от върха на 230-метровата ориенталска перлена кула, снимката се състои от 195 гигапиксела. За сравнение, много от съвременните смартфони днес снимат около 12 мегапиксела. Това изображение има 195 000 мегапиксела.
Но обърнете внимание. Огромната панорама е създадена чрез свързването на хиляди отделни снимки, направени с професионални камери и висококачествени обективи. Цялостното сглобяване на снимката отнема 2 месеца.
Хоствано на уебсайта на BigPixel, впечатляващото изображение включва контролите за навигация, които ви позволяват да разгледате разрастващия се град – население от 24 милиона души – в невероятни детайли.
На своя уебсайт BigPixel не посочва оборудването на камерата, което използва за заснемане на изображенията.
Въпреки огромния си размер, панорамата на BigPixel не е най-голямото гигапикселно изображение. Според Световните рекорди на Гинес най-голямата снимка включва невероятни 846 гигапиксела. Тя е създадена от малайзийски университетски екип през 2015 г. и показва град Куала Лумпур, Малайзия . Окончателното изображение, което все още може да се гледа онлайн, съчетава около 31 000 различни снимки.
Ако предпочитате природата, заснета в градска, тогава какво ще кажете за тази 365-гигапикселова панорама, показваща френския Мон Блан . За да заснеме изображенията, екип от пет човека използва Canon 70D DSLR, обектив Canon EF 400mm f / 2.8 IS II и разширител на Canon 2X III .
Предизвикателствата включват експлоатацията на оборудването при горещо ниски температури, които паднаха до 14 градуса по Фаренхайт (минус 10 градуса по Целзий), но ние сме сигурни, че ще се съгласите, крайният резултат си струва усилията.
Снимките са заснети през общо 35 часа в продължение на 15 дни и са използвали 46 терабайта пространство на много карти с памет. Пост-продукцията, която се състоеше предимно от обработка на изображения и шевове за създаване на огромна панорама, отне два месеца.
Линк към официалния сайт.